Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odwrót od Europy?

24 listopada 1993 | Gazeta | LF

Christopher o amerykańskiej polityce zagranicznej

Odwrót od Europy?

Dokończenie 1 A jednak, w ostatnim roku, Europa poczuła się niepewnie w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

Niestety, próby znalezienia rozwiązania problemu Bośni, co do tej pory okazało się niemożliwe, zdominowały nasze rozmowy. Może to prowadzić do poczucia niepewności. Aby to zmienić, U SA zamierzają spełnić swoje zobowiązania w stosunku do Europy.

Wydaje się, że Stany Zjednoczone zrezygnowały z projektu rozmieszczenia swoich wojsk w Bośni, nawet gdyby strony konfliktu w tym kraju zdecydowały się podpisać układ pokojowy.

Nie zrezygnowaliśmy z tej koncepcji. Powtarzamy, że zapewnimy gwarancje ewentualnemu układowi pokojowemu dopiero w ówczas, gdy układ ten zostanie zawarty w sposób jednomyślny. Operacja mogłaby się odbyć pod auspicjami NATO. Ale jednomyślna umowa między stronami konfliktu nie wydaje się możliwa.

Administracja amerykańska wysyła sprzeczne sygnały w kwestii swoich interesów na Bałkanach. Czy może pan powiedzieć w tej sprawie coś konkretnego?

Musimy uniknąć rozprzestrzenienia się wojny poza Bośnię i Chorwację, nie pozwolić, by ogarnęła południe, Kosowo, ponieważ wówczas dotyczyłoby to naszych partnerów z Paktu (Grecji i Turcji) . Powstrzymanie konfliktu jest naszym strategicznym interesem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 123

Spis treści
Zamów abonament