Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wysokość daniny zależy od pojazdu

21 marca 2012 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

Pracownik, któremu firma pozwala co miesiąc przejechać 500 km dla celów osobistych małym autem, czasem zapłaci wyższy podatek od kolegi, który taki sam dystans pokonuje samochodem wyższej klasy

To dlatego, że zasady obliczania przychodu zależą od tego, czy samochód jest własnością pracodawcy, czy też użytkowany jest na podstawie umowy najmu lub leasingu. Do tego przepisy nie dają jasnych odpowiedzi, jak obliczać jego wysokość.

Powoduje to, że firmy, które przyznają, iż zatrudnione przez nie osoby jeżdżą służbowymi samochodami także po pracy, mają problemy z ustaleniem wysokości nieodpłatnego przychodu i pobraniem podatku w odpowiedniej wysokości.

Niestety, wątpliwości nie zawsze rozwiewane są przez interpretacje indywidualne. Organy podatkowe nie dość, że zmieniają zdanie, to do tego niechętnie oceniają konkretne propozycje obliczeń przedstawiane przez podatnika.

Cennik z wypożyczalni

Pokazuje to interpretacja ministra finansów z 27 stycznia 2012 r. (DD3/033/6/KDJ/ 12/PK-71), w której zmienił on z urzędu odpowiedź Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 grudnia 2011 r.

Pytanie zadała spółka, która dopuszcza wykorzystywanie przez pracowników samochodów służbowych także do celów prywatnych. Są to pojazdy użytkowane przez pracodawcę na podstawie umowy leasingu operacyjnego.

Ani spółka, ani organy podatkowe nie mają wątpliwości, że wnioskodawca jako płatnik w takiej sytuacji musi doliczać do wynagrodzenia pracowników wartość nieodpłatnego świadczenia w postaci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9188

Wydanie: 9188

Spis treści
Zamów abonament