Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważny jest też interes wykonawcy

21 marca 2012 | Prawo i praktyka | Monika Kucharczyk

Krajowa Izba Odwoławcza coraz częściej orzeka, że postanowienia umowy o zamówienie publiczne nie mogą być korzystne tylko dla jednej strony

Wzór umowy o udzielenie zamówienia publicznego jest częścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Art. 139 ust. 1 ustawy pzp stanowi, że do umów w sprawach zamówień publicznych stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Art. 139 ustawy pzp potwierdza cywilistyczny charakter  zamówień publicznych.

Postanowienia ustawy pzp są przepisami szczególnymi w stosunku do postanowień kodeksu cywilnego. Wyłączenie przepisów kodeksowych uzależnione jest od istnienia odrębnej regulacji w ustawie pzp, tam gdzie jednak sprzeczności nie ma, przepisy k.c. stosuje się wprost.

Zgodnie z zasadą swobody umów z art. 3531 k.c. strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Swoboda stron doznaje ograniczeń co do celu i treści zawieranej umowy. Nie jest zatem możliwe takie ukształtowanie stosunku umownego, które prowadziłoby do naruszenia przepisów ustawy, w tym  k.c., jak też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9188

Wydanie: 9188

Spis treści
Zamów abonament