Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pytania o VAT

02 grudnia 1996 | Prawo | AG PD

Pytania o VAT

Wystąpienie ze spółki cywilnej

Od dwóch lat prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Mam jednego wspólnika. Chciałbym wycofać się z tego przedsięwzięcia. W jaki sposób powinien zostać podzielony majątek spółki i czy od rzeczy, które mi przypadną, muszę zapłacić podatek VAT? Spółka była płatnikiem tego podatku. Janusz W. , Ciechanów.

O podziale majątku wspólników spółki cywilnej mówi art. 871 § 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim wspólnikowi występującemu ze spółki zwracane są w naturze rzeczy, które wniósł do spółki w celu ich używania. Wypłaca mu się także wartość jego wkładu, który jest zapisany w umowie spółki. Jeżeli takiego zapisu nie ma, występujący otrzymuje tylko wartość nominalną wkładu z dnia jego wniesienia do spółki. Nie zwraca się natomiast kosztu pracy czy usług, jakie świadczył na rzecz spółki ani kosztów zużycia rzeczy, które wniósł do niej w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 928

Spis treści
Zamów abonament