Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyskryminacja jest rodzajem wykroczenia

02 grudnia 1996 | Kraj | EO

Dyskryminacja jest rodzajem wykroczenia

Rozmowa z doktor Małgorzatą Fuszarą, współautorką projektu ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn, dyrektorem Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego

Autorzy projektu ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn w uzasadnieniu napisali, że kobiety są dyskryminowane w wielu dziedzinach życia. Czy wystarczy uchwalić ustawę równościową, żeby to zmienić.

Mamy nadzieję, że zrobimy przynajmniej pierwszy krok w kierunku polityki równościowej. W projekcie ustawy zostało zdefiniowane samo pojęcie dyskryminacji. Ponadto zawarto w nim stwierdzenie, że dyskryminacja jest zabroniona.

Taki przepis znajduje się już w konstytucji.

To prawda, ale w ustawie wymieniono sytuacje, w których dyskryminacja jest zabroniona -- od reprezentacji politycznej po rynek pracy. Zakazem dyskryminacji chcemy objąć wszystkie sfery życia.

W prawie rzadko spotyka się przepisy dyskryminujące jakąś grupę ludzi lub uprzywilejowujące inną. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje dyskryminacja nie wprost. Na świecie mówi się o tym coraz częściej. Są to sytuacje, w których regulacje prawne, z pozoru jednakowe dla wszystkich -- bez względu na płeć czy kolor skóry -- przynoszą zupełnie różne efekty dla różnych grup

Na przykład nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 928

Spis treści
Zamów abonament