Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

50 gatunków do wyboru

02 grudnia 1996 | Ekonomia | AB

Rynek herbaty

50 gatunków do wyboru

Według badań rynkowych ok. 90 proc. Polaków przynajmniej raz dziennie pije herbatę. Rocznie każdy mieszkaniec naszego kraju wypija ok. 80 litrów herbacianego naparu, co plasuje nas na czwartym miejscu w Europie, po Wielkiej Brytanii, Turcji i Rosji. Wprawdzie ilość wypijanej przez nas herbaty nie zmienia się od kilku lat, ale -- jak informuje GUS -- coraz większe jest zróżnicowanie gatunkowe tych naparów. Zmusza to producentow herbaty do ostrej konkurencji na rynku, gdzie obok niewielkich firm kuszących niską ceną, do walki stają światowi potentaci wydający miliony złotych rocznie na telewizyjne reklamy.

Jeszcze przed kilkoma laty wybór na rynku herbaty był prosty -- wiadomo było, że do picia nadają się indyjskie madras oraz assam i ewentualnie chiński yunan, natomiast na półkach sklepowych zalegała gruzińska popularna. -- Herbata, którą wtedy importowaliśmy z Indii i Chin, była całkiem dobrej jakości. Co prawda, nie można tego samego powiedzieć o gruzińskiej, której jedyną zaletą była i jest niska cena -- mówi Janusz Kuźma, odpowiedzialny za import herbaty w Agrosie, który w czasach PRL monopolizował import używek.

Jak wynika z danych GUS, wielkość importu herbaty na polski rynek utrzymuje się od kilku lat na podobnym poziomie irocznie wynosi ok. 32, 5 tys....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 928

Spis treści
Zamów abonament