Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozumienie pojęcia „niepodzielone zyski” ciągle budzi wątpliwości

30 października 2012 | Prawo i praktyka | Edyta Rajchel Radosław Ostrowski
Edyta  Rajchel radca prawny,  Kancelaria Prawnicza  Andrzej Gotfryd  oddział w Krakowie
źródło: Rzeczpospolita
Edyta Rajchel radca prawny, Kancelaria Prawnicza Andrzej Gotfryd oddział w Krakowie

W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, opodatkowaniu na dzień przekształcenia podlegają tzw. niepodzielone zyski. Problem jest jednak z ustaleniem które z nich należy uznać za „podzielone"

Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe. Przychód określa się na dzień przekształcenia. Podobną regulację znajdujemy w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT.

Opodatkowaniu podlega zatem niepodzielony zysk w razie przekształcenia spółki kapitałowej (sp. z o.o./spółka akcyjna) w spółkę osobową, np. w tak modną w ostatnim czasie – szczególnie po wydaniu przez MF interpretacji ogólnej z 11 maja 2012 r. (DD5/033/1/12/KSM/DD-125) – spółkę komandytowo-akcyjną (S.K.A.).

Przepisy te zostały wprowadzone do ustaw podatkowych 1 stycznia 2009 r. (ustawa z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw; dalej: ustawa zmieniająca).

Nowe regulacje prawne miały zakończyć spór na linii podatnik - fiskus odnośnie do konsekwencji prawno podatkowych przekształceń spółek kapitałowych w spółki osobowe. Jak pokazała praktyka i liczne orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie, cel ówczesnej nowelizacji nie został...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9374

Wydanie: 9374

Spis treści
Zamów abonament