Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można przenieść warunki przyłączenia do sieci

10 września 2013 | Prawo i praktyka | Kacper Czubacki
Kacper Czubacki
źródło: Rzeczpospolita
Kacper Czubacki

W dotychczasowej praktyce obrotu przekazanie uprawnień związanych z ustaleniami przyłączenia było dopuszczalne. Wyrok sądu jednak to zmienia

Zgodnie z przepisami ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 1059 ze zm.; dalej ustawa) podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci, w celu zawarcia umowy o przyłączenie, obowiązany jest złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci.

Przepisy ustawy w obecnym brzmieniu nie zawierają postanowień regulujących kwestię możliwości ewentualnego przeniesienia warunków przyłączenia na podmiot inny niż pierwotny adresat. W dotychczasowej praktyce obrotu przenoszenie uprawnień związanych z warunkami przyłączenia było dopuszczalne. W świetle wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 31 stycznia 2013 r. (VI ACa 895/ 12) zasada ta doznała jednak wyłomu.

Aby ocenić możliwość przenoszenia warunków przyłączenia, należy przyjrzeć się ich charakterowi prawnemu. Artykuł 7 ust. 8i zdanie drugie ustawy stanowi, że warunki przyłączenia są ważne dwa lata od dnia ich doręczenia, w okresie ważności zaś warunki przyłączenia stanowią warunkowe zobowiązanie przedsiębiorstwa energetycznego do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w uzasadnieniu wyroku z 25 czerwca 2009 r. (XVII AmE 205/08) stwierdził, że warunki przyłączenia stanowią m.in. zaproszenie do złożenia przedsiębiorstwu energetycznemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9635

Wydanie: 9635

Spis treści
Zamów abonament