Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeprowadzka z kresowego dworku

13 września 2013 | Publicystyka, Opinie | Filip Memches
W sobotę w dodatku Plus Minus  „Kresy: długie pożegnanie”
źródło: Rzeczpospolita
W sobotę w dodatku Plus Minus „Kresy: długie pożegnanie”
Filip Memches
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Filip Memches
Roman Dmowski uczynił naród podmiotem swojej myśli politycznej
źródło: EAST NEWS
Roman Dmowski uczynił naród podmiotem swojej myśli politycznej
Donald Tusk bagatelizuje znaczenie wspólnoty politycznej we współczesnym świecie
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Donald Tusk bagatelizuje znaczenie wspólnoty politycznej we współczesnym świecie

Mentalne przesuwanie Polaków w kierunku zachodnim jest czymś pożądanym. Ale nie ma nic wspólnego ze sztucznym dzieleniem społeczeństwa polskiego na ludzi nowoczesnych i zacofanych, nagminnie pojawiającym się w propagandzie proplatformerskich mediów – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”.

Zanim Jarosław Gowin opuścił Platformę Obywatelską, podkreślał konieczność powrotu tej partii do jej konserwatywno-liberalnych korzeni. Niestety, takie podejście świadczy o słabości polskiej klasy politycznej, która buja w obłokach. Jeśli ktoś się chce – jak Gowin – wzorować na brytyjskich torysach czy amerykańskich republikanach, oznacza to, że nie bierze pod uwagę oczywistego faktu, iż Polska nie jest ani Wielką Brytanią, ani USA. W naszym kraju szansę powodzenia mają tylko takie projekty polityczne, których punktem odniesienia jest tu i teraz. Stąd nadal niemałe poparcie społeczne dla PO.

PRL okazał się pod pewnymi względami ziszczeniem endeckiego snu – Polska została „uwolniona" od balastu ziemiaństwa i rozmaitych mniejszości

Polityczny realizm

Donaldowi Tuskowi środowiska na prawo od niego nieraz wypominały opinię z ankiety „Znaku" z roku 1987, w której oświadczył: „Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych rojeń? Polskość to nienormalność – takie skojarzenie narzuca mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu".

Pomińmy już to, że przytoczone słowa są z reguły wyrywane z kontekstu, bo całość nie brzmi bynajmniej jednoznacznie. Rzecz w tym, że przywołany cytat służy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9638

Wydanie: 9638

Spis treści
Zamów abonament