Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiedźma polskiego teatru

13 września 2013 | Kultura | Jacek Cieślak
Agnieszka Pawełkiewicz, Dżina w „Dwóch biednych Rumunach mówiących po polsku”. Premiera w poniedziałek w Teatrze Studio.
autor zdjęcia: Kobas Laksa
źródło: Teatr studio
Agnieszka Pawełkiewicz, Dżina w „Dwóch biednych Rumunach mówiących po polsku”. Premiera w poniedziałek w Teatrze Studio.

Studio wystawia pierwszą sztukę Doroty Masłowskiej. Ukazał się też wywiad rzeka „Dusza światowa”.

Debiutancką sztukę pisarki „Dwóch biednych Rumunów mówiących po polsku" reżyseruje w stołecznym Teatrze Studio Agnieszka Glińska.

– Uwielbiam ten tekst – powiedziała „Rz". – Jest śmieszny, przewrotny i przerażający. Faktura sztuki stanowi dla teatru prawdziwe wyzwanie. Słowo to tkanka podstawowa, jednocześnie mamy bogactwo znaczeń i sensów: kto jest dla kogo „Rumunem" i dlaczego?

Paw królowej

Masłowska napisała gorzką tragikomedię o młodych Polakach: aktorze grającym księdza w telenoweli i samotnej matce. Możemy się dopatrzyć współczesnej ciężarnej Matki Boskiej, Józefa, Jezusa, ale pokazanych w realiach erozji polskiej religijności. Dla wielu Polaków jedynym księdzem, z którym utrzymują kontakt, jest przecież ten z telewizyjnego serialu. Autorce udało się też skonfrontować nasze poczucie wyższości wobec imigrantów z kompleksami wobec Zachodu.

Sztuka skrzy się od dramaturgicznych pomysłów i zaskakujących zwrotów akcji. To wschodnioeuropejski film drogi z suspensem. Bohaterowie porywają samochód, rozdają pieniądze,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9638

Wydanie: 9638

Spis treści
Zamów abonament