Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Połączenie spółek w pytaniach i odpowiedziach

07 października 2013 | Ekspert księgowy

Można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych, gdy w myśl ustawy o rachunkowości rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki.

Beata Dzierżanowska

Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby spółki przejmowanej. Wpis ten wywołuje skutek w postaci wykreślenia spółki przejmowanej z rejestru (wykreślenie z urzędu). Spółka przejmowana zostaje rozwiązana w dniu wykreślenia z rejestru (bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego).

Kiedy trzeba zamykać księgi rachunkowe?

Kwestia zamykania ksiąg rachunkowych została uregulowana w  art. 12 ust. 2 i ust. 3 ustawy o rachunkowości. Wynika z nich, że jednostki mają obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych:

- w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, czyli na dzień wpisu do rejestru tego połączenia,

- na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka, czyli na dzień poprzedzający dzień wpisu do rejestru połączenia lub podziału nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.

Można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl uor rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki.

Podsumowując:

1. Jeśli w wyniku połączenia powstanie nowa jednostka – obie łączące się spółki zamykają księgi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9658

Wydanie: 9658

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament