Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrót w VAT to kwota należna

21 października 2013 | Prawo i praktyka | Sławomir Jakubowski

Z WOKANDY | Wykonanie usługi na podstawie nieważnej umowy nie zwalnia spółki z obowiązku zapłaty VAT. Nawet wtedy, 
gdy nie przysługuje jej wynagrodzenie za wykonane usługi. Takie kontrowersyjne stanowisko zajął NSA.

Określenie w ustawach podatkowych (VAT, PIT, CIT) obrotu i  przychodu jako kwoty należnej potwierdza stosowaną w prawie podatkowym regułę ekonomicznego podejście do aspektu pobierania podatków, która gwarantuje jednocześnie nienaruszalność majątku podatników. Podatek w znaczeniu ekonomicznym wyraża więc przejęcie przez wierzyciela podatkowego części efektów aktywności gospodarczej podatnika wynikającej z uzyskanego przez niego obrotu, przychodu, dochodu. Podatek nie powinien zatem zmniejszać majątku podatnika. W związku z czym sposób osiągania celów tych ustaw powinien być zgodny z przyjętą regułą. W przeciwnym razie oznaczałoby to, że ustawy działają obok zasad prawa podatkowego, do którego należą.

Rzeczywisty przyrost aktywów

Z ustawy o VAT wynika, że obrotem są realne korzyści podatnika, które w wyniku wykonanej przez niego czynności powodują rzeczywisty przyrost jego aktywów. Korzyści te odzwierciedla kwota należna. Wystąpienie obrotu w VAT wiąże się zatem z koniecznością ustalenia prawa do wierzytelności za wykonane świadczenie. Ponieważ ustawa o VAT nie zawiera własnej definicji kwoty należnej, pojęcie to należy rozumieć zgodnie z jego potocznym znaczeniem – jako otrzymaną zapłatę lub powstałą wierzytelność. Przymiot odpłatności, zgodnie z definicją obrotu, decyduje o uznaniu danej czynności za sprzedaż, gdyż wówczas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9670

Wydanie: 9670

Spis treści
Zamów abonament