Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób należy rozliczyć zaniechaną inwestycję

21 października 2013 | Prawo i praktyka | Joanna Litwińska

CIT | Aby uznać wydatki na wytworzenie czy nabycie dokumentacji za koszty podatkowe, wystarczy podjąć decyzję o trwałym i definitywnym odstąpieniu od dalszego prowadzenia prac. Nie jest konieczna fizyczna likwidacja materiałów.

  • Czy poniesione przez spółkę wydatki na środki trwałe niebędące własnością podatnika, w przypadku późniejszej rezygnacji z ich użytkowania mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1. Zmiana przepisów, która nastąpiła na mocy ustawy z 6 listopada 2008 r., uchyliła art. 16 pkt 41 ustawy o CIT, wyłączający z kosztów uzyskania przychodów poniesione koszty zaniechanych inwestycji. Zatem od 1 stycznia 2009 r. podatnik może uznać za koszt uzyskania przychodu wydatki poniesione na zaniechane inwestycje. Równocześnie ust. 4f dodany do art. 15 wskazuje, że koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji.

Przykład

Spółka rozpoczęła remont związany z modernizacją siedziby, znajdującej się w wynajmowanym lokalu. W trakcie prac, z przyczyn ekonomicznych i z powodu kryzysu gospodarczego, zmieniła jednak swoją siedzibę i nie będzie wykorzystywać dotychczasowego lokalu. Czy po zakończeniu umowy najmu spółka może zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9670

Wydanie: 9670

Spis treści
Zamów abonament