Chiński łazik na Srebrnym Globie
Przejażdżka po powierzchni Księżyca ma dowieść, że Chińczycy są liderem w nowym wyścigu kosmicznym.
Kiedy sonda Chang'e 3 miękko wyląduje na Srebrnym Globie, z jej wnętrza na powierzchnię wyjedzie łazik Jadeitowy Królik. Rakieta Długi Marsz 3B, która wyniesie sondę wraz z łazikiem, wystartuje na początku grudnia. Dokładnego terminu władze nie podały. Misja będzie pierwszą chińską próbą miękkiego lądowania na powierzchni Srebrnego Globu i pierwszym testem pozaziemskiego łazika.
– Jesteśmy przygotowani do lądowania – powiedział Wu Zhijian, rzecznik Państwowej Agencji Nauki, Techniki i Przemysłu Obrony Narodowej Chin. – Ale misja wymaga opanowania wielu kluczowych technologii. Trudności techniczne i ryzyko w realizacji misji będą wysokie.
Miejsce lądowania znane jest z wielu fotografii wysokiej rozdzielczości, jakich dokonała chińska sonda, wystrzelona w 2010 roku na orbitę Srebrnego Globu. Po zakończeniu misji na orbicie księżycowej statek został skierowany w stronę jednej z planetoid.
Złoty wóz
Pierwszą księżycową sondę Chińczycy wysłali w 2007 roku. Cały program nazwany został Chang'e, a kolejne satelity są numerowane. Nazwa programu pochodzi z mitologii starochińskiej – jest imieniem bogini Księżyca. Mityczna postać miała białego jadeitowego królika. Po chińsku nazywa się „Yutu" i właśnie to imię nadano łazikowi. Według agencji Xinhua to imię zostało wybrane, bo zyskało największą popularność w internetowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta