Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Papierów zlikwidowanych zakładów trzeba szukać w archiwach

10 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Zygmunt Łobejko

Świadczenia | Z reguły dopiero przed emeryturą ubezpieczeni zaczynają kompletować dokumenty potwierdzające staż pracy. Pół biedy, gdy przedsiębiorstwo jeszcze istnieje. Gorzej, gdy już zniknęło z rynku. Ale i wtedy nie wszystko stracone.

- Po lekturze artykułu „Dokumentów trzeba poszukać w szufladach i u byłych pracodawców" (Prawo i Praktyka z 11 lutego 2013 r.) proszę o radę. W latach 80-tych ubiegłego wieku pracowałem przez 4 lata w jednym z urzędów centralnych. Potem na długie lata wyjechałem za granicę. W międzyczasie moją instytucję zlikwidowano. Próbowałem odnaleźć jakiś jej ślad: w dawnym gmachu, w Internecie, w Archiwum Państwowym Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku. Tam odpowiedziano mi, że nie ma żadnych danych dotyczących losów urzędu. Byli pracodawcy już nie żyją, bądź – przy dzisiejszych zasadach ochrony prywatności – nie ma szans uzyska nia adresu bezpośredniego przełożonego. Do kogo mam zwrócić się o wydanie zaświadczenia niezbęd nego do uzyskania świadczeń emerytalnych? – pyta czytelnik.

Po ustaleniach okazało się, że papiery pracownicze zlikwidowanego urzędu znajdują się w Archiwum Akt Nowych. Przejmowało ono dokumentację osobową organów administracji ogólnopaństwowej i samorządowej, wymiaru sprawiedliwości, organizacji i zrzeszeń.

Droga do uzyskania tej informacji nie zawsze jest jednak łatwa i nie wszyscy byli zatrudnieni mają tyle szczęścia, co czytelnik.

Państwowe zakłady

Poszukiwania dokumentacji osobowej i płacowej byłego zakładu pracy należy rozpocząć od ustalenia jego pełnej i prawidłowej nazwy oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9711

Wydanie: 9711

Spis treści
Zamów abonament