Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hiszpański „mord założycielski”

25 stycznia 2014 | Plus Minus | Grzegorz Małecki
Dużo tropów, nie znaleziono winnych. Scena zamachu w Madrycie, 20 grudnia 1973 roku
źródło: AFP
Dużo tropów, nie znaleziono winnych. Scena zamachu w Madrycie, 20 grudnia 1973 roku
Sprawcy?  Moment przyznania się do zamachu przez ETA na zakonspirowanej konferencji prasowej, 29 grudnia 1973.
źródło: AFP
Sprawcy? Moment przyznania się do zamachu przez ETA na zakonspirowanej konferencji prasowej, 29 grudnia 1973.
Niedoszły następca Carrero Blanco  (z lewej) i gen. Francesco Franco
źródło: AFP
Niedoszły następca Carrero Blanco (z lewej) i gen. Francesco Franco

40 lat temu Hiszpania poznała nazwiska dziesięciu członków ETA odpowiedzialnych za zamach, w którym zginął premier Luis Carrero Blanco. Żadnego z nich nigdy nie udało się zatrzymać ani przesłuchać. Czy admirał Blanco stał się ofiarą złożoną na ołtarzu transformacji systemu politycznego Hiszpanii?

Tego dnia, jak zwykle, premier Luis Carrero Blanco wracał z porannej mszy w kościele San Francisco de Borja do siedziby rządu. Czarny dodge wjechał w ulicę Claudio Coello. Na wysokości numeru 104, dokładnie o godz. 9.26, nastąpiła potężna eksplozja. Ważące ponad 1,7 tys. kg auto wyleciało w powietrze na wysokość kilku pięter i wylądowało w patio klasztoru jezuickiego po drugiej stronie budynku. Na miejscu zginęli wszyscy jadący limuzyną: premier, kierowca i agent ochrony. Jak wykazało śledztwo, ładunek wybuchowy ukryty był pod powierzchnią jezdni, został zdalnie zdetonowany, gdy przejeżdżał nad nim dodge premiera.

Carrero Blanco uważany był powszechnie za prawą (niektórzy żartobliwie twierdzili, że i lewą) rękę generalissimusa Francisco Franco Bahamonte – dyktatora Hiszpanii. Typowano go nawet na następcę Caudillo. Gdyby nie zginął w zamachu, wydarzenia w Hiszpanii po śmierci Franco w 1975 r. poszłyby w zupełnie innym kierunku.

Urodził się 1903 r. Poszedł w ślady ojca i dziadka – zawodowych żołnierzy. Ukończył Akademię Marynarki Wojennej, brał udział w kampanii w Maroku przeciwko zbuntowanym Berberom. Gdy wybuch wojny domowej w 1936 r. zastał go na terenie kontrolowanym przez republikanów, schronił się w ambasadach Meksyku i Francji. Potem wraz z rodziną przedostał się na drugą stronę frontu i dołączył do armii gen. Franco. Po zakończeniu wojny w 1939 r. stał się najbliższym współpracownikiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9747

Wydanie: 9747

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament