Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy kioski i kontenery trzeba klasyfikować jako budowle

16 kwietnia 2014 | Prawo i praktyka | Michał Bogacz
Michał  Bogacz
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Michał Bogacz

Z WOKANDY | Obciążenie podatkiem od nieruchomości tymczasowych obiektów budowlanych od lat budziło wątpliwości. Również sądy nie sformułowały jednolitego stanowiska w tym zakresie. Najnowsza uchwała NSA przechyla szalę na niekorzyść podatników.

Problem dotyczy obiektów takich jak np. kontenery, kioski czy namioty magazynowe. Ponieważ najczęściej nie są one trwale połączone z gruntem, istniała wątpliwość, czy tego typu obiekty podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. W związku z istniejącymi w orzecznictwie sądów administracyjnych rozbieżnościami uchwałę dotyczącą tego zagadnienia podjął Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów. W orzeczeniu z 3 lutego 2014 r. (II FPS 11/13) sąd stwierdził, że tymczasowy obiekt budowlany może być budowlą w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli jest budowlą wprost wymienioną w przepisach prawa. Jeśli po spełnieniu tych kryteriów taki obiekt jest związany z prowadzeniem przez podatnika działalności gospodarczej, to podlega on opodatkowaniu. Jest to rozstrzygnięcie zasadniczo niekorzystne dla podatników. Nie oznacza ono jednak, że wszystkie tymczasowe obiekty powinny zostać opodatkowane.

Co wynika z regulacji

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Odnośnie do definicji tych pojęć, ustawa podatkowa odsyła do prawa budowlanego. Artykuł 3 pkt 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane stanowi, że przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9816

Wydanie: 9816

Spis treści
Zamów abonament