Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedobory nie zawsze z korektą

18 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Paulina Szwed Daniel Maryjosz

VAT | Naturalną sytuacją w działalności każdej firmy jest istnienie braków magazynowych. W zależności od okoliczności ich powstania i od tego, czy są one zawinione czy nie, może powstać konieczność skorygowania podatku naliczonego.

Powszechne są sytuacje, w których przedsiębiorca, wprowadzając nabyte towary do magazynu, nie przelicza ich, a w dokumentacji magazynowej wpisuje ilość wynikającą z dokumentów otrzymanych od dostawcy (tj. faktury, specyfikacji, dokumentów transportowych). Jednocześnie odlicza podatek naliczony w cenie nabytych towarów na podstawie ilości towarów wskazanej na otrzymanych dokumentach (a nie faktycznie dostarczonej).

Równie powszechne są sytuacje, w których w trakcie prowadzonych okresowo inwentaryzacji dochodzi do wykrycia niezgodności pomiędzy ilością towarów wynikającą z ewidencji magazynowej a faktyczną ilością towarów znajdujących się na składzie. Niezgodności takie mogą przybrać formę nadwyżek lub niedoborów magazynowych. Z punktu widzenia prawa do odliczenia podatku naliczonego większym problemem jest ujawnienie niedoboru. W zależności od okoliczności może się ono bowiem wiązać z koniecznością skorygowania podatku naliczonego.

Pomocne orzecznictwo TSUE

Ustawa o VAT nie zawiera przepisów wprost określających konsekwencje lub sposób postępowania w przypadku ujawnienia niedoborów, co prowadzi do wielu wątpliwości w tym zakresie. W przypadku ujawnienia niedoborów może bowiem dojść do sytuacji, w której towary nie zostały i nie mogą już zostać wykorzystane do prowadzenia działalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9892

Wydanie: 9892

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament