Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bakterie nami manipulują

19 sierpnia 2014 | Nauka | Krzysztof Urbański
Pałeczka okrężnicy w składzie flory bakteryjnej jelita grubego jest niezbędna, ale może być również przyczyną groźnych zakażeń
źródło: EAST NEWS
Pałeczka okrężnicy w składzie flory bakteryjnej jelita grubego jest niezbędna, ale może być również przyczyną groźnych zakażeń

Zdrowie | Brzuch ważniejszy niż głowa. Drobnoustroje ludzkich jelit wpływają na nasz nastrój i na to, co jemy - pisze Krzysztof Urbański.

Siła ich oddziaływania jest olbrzymia. Manipulują nami. Wpływają na nasz nastrój. Bo też w naszym organizmie jest ich ogromna ilość – jakieś 100 razy więcej niż naszych własnych komórek.

Na łamach magazynu „BioEssays" zespół specjalistów wielu dziedzin z kilku uniwersytetów amerykańskich opisał sposób, w jaki mikroby wpływają na ludzkie zachowania i wybór jedzenia.

– Odmienne gatunki bakterii potrzebują różnych składników odżywczych. Niektóre wolą cukry, a inne tłuszcze – przekonuje dr Athena Aktipis z Uniwersytetu Stanu Arizona, jedna z głównych autorek artykułu w „BioEssays". – One walczą ze sobą nie tylko o jedzenie, lecz także o zachowanie środowiska sprzyjającego własnemu rozwojowi. A tym środowiskiem jest nasz układ pokarmowy.

Ulica dwukierunkowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9918

Wydanie: 9918

Spis treści
Zamów abonament