Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy inwestują, ale nie u siebie

16 października 2014 | Ciekawa ekonomia
Piotr Gracz
źródło: materiały prasowe
Piotr Gracz
Anna Misztela
źródło: materiały prasowe
Anna Misztela

Słabnąca siła gospodarki za Odrą to szansa dla Polski – piszą eksperci.

Wszędzie dobrze, ale Niemcom najlepiej! Obraz utopii rysuje nam się przed oczami, gdy tylko myślimy o sile gospodarki naszego zachodniego sąsiada. Rosnące z roku na rok przeciętne wynagrodzenie, najniższa stopa bezrobocia i jednocześnie jeden z najwyższych PKB per capita wśród krajów Unii Europejskiej, a na dodatek mistrzostwo świata w piłce nożnej. Niemcy górują w wielu dziedzinach, również w inwestycjach zagranicznych.

Ale dlaczego inwestują za granicą, a nie u siebie? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, jednak zazwyczaj decydującą rolę odgrywa czynnik kosztowy. Jak wynika z najnowszego raportu publikowanego przez Zrzeszenie Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK), tamtejsze przedsiębiorstwa coraz mniej chcą inwestować w kraju i wolą robić to za granicą. W ostatnim czasie szczególnie często wymienianymi czynnikami hamującymi krajowe inwestycje w Niemczech są przede wszystkim rosnące podatki, zmieniające się prawo pracy, w tym emerytury w wieku 63 lat, czy wprowadzana od początku 2015 r. płaca minimalna, jak również brak wykwalifikowanych pracowników. Również rosnące koszty energii dają się we znaki niemieckim przedsiębiorcom, szczególnie tym z branży metalowej i chemicznej.

Niemieckie inwestycje w RFN hamują: rosnące podatki, zmieniające się prawo pracy, płaca minimalna i brak pracowników

DIHK bije na alarm, inwestycje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9968

Wydanie: 9968

Spis treści
Zamów abonament