Taka szansa się nie powtórzy
Anna Streżyńska, Antoni Mężydło W erze gospodarki cyfrowej jednym z najważniejszych dóbr niematerialnych należących do państwa są częstotliwości. To dobro publiczne o ograniczonym zasobie.
W efekcie postępu technologicznego kolejne pasma częstotliwości podlegają transferom z domeny rządowej do firm działających na rynku telekomunikacyjnym. Największe emocje wywołują zawsze działania związane z dystrybucją częstotliwości umożliwiających świadczenie zaawansowanych usług telekomunikacyjnych na rzecz konsumentów – jest to konsekwencją możliwości wykorzystania tych częstotliwości na potrzeby świadczenia przez wyspecjalizowane korporacje usług dla masowej klienteli.
Procesy dystrybucji najistotniejszych z rynkowego punktu widzenia częstotliwości stanowią również cykliczne „okienko" umożliwiające nowym graczom, nieobecnym dotychczas na danym rynku, pozyskanie zasobu umożliwiającego podjęcie konkurencyjnej walki z dotychczasowymi graczami o klientelę tego rynku.
Precedensowa aukcja
Do takich właśnie precedensowych dla rynku telekomunikacyjnego wydarzeń należy prowadzona od ponad roku przez regulatora – prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) – aukcja częstotliwości obejmująca pasma 800 MHz i 2600 MHz. Jej istotność wynika m.in. z faktu, że pozostałe częstotliwości służące do świadczenia usług szeroko rozumianej telefonii komórkowej, tj. 900, 1800 i 2100 MHz, zostały już rozdysponowane na rzecz firm telekomunikacyjnych.
Do zagospodarowania pozostały jedynie częstotliwości z zakresu tzw. dywidendy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta