Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biedny profesor Hartman

25 października 2014 | Plus Minus | Irena Lasota

Czy to prawda, że Czajkowski był homoseksualistą? – brzmiało pytanie do radia Erewań. – Tak, ale nie tolko za eto my jego cenim, cenimy go nie tylko dlatego – brzmiała odpowiedź.

Jak w większości dobrych dowcipów (tzn. sprzed czasów internetu) można i tu znaleźć mądrości socjologiczno-psychologiczne. Równie często jak ceni się kogoś nie za to, za co się powinno, potępia się kogoś innego z nie najważniejszych powodów.

Czołowy Polski etyk i filozof Jan Hartman doigrał się i nagle znalazł się na cenzurowanym. Po raz pierwszy zauważyłam go kilka lat temu: pojawił się nowy autorytet – moralno-etyczny. Nazywał się Jan Hartman, ksywka „profesor", „filozof" „etyk", był wszechobecny na różnych kanałach telewizyjnych i w „Gazecie Wyborczej" i wypowiadał się na każdy temat, lekko i bez wahania. Najdziwniejsze było jednak to, że traktowany był z całą powagą, był cytowany, chwalony czy potępiany, ale nie wyśmiewany, choć ilość bzdur, które wygadywał,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9976

Wydanie: 9976

Zamów abonament