Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy skradzione mienie może pomniejszyć przychody

17 listopada 2014 | Ekspert księgowy

PIT/CIT | W zależności od okoliczności, w których dojdzie do rabunku firmowego majątku, istnieje możliwość rozpoznania powstałej w ten sposób straty w kosztach podatkowych. Fiskus jednoznacznie wskazuje na właściwe zasady postępowania.

Grzegorz Gębka

Większość przedsiębiorców ma w firmowym majątku składniki (towary handlowe, środki trwałe, wyposażenie etc.) służące do prowadzenia działalności. Przedmioty te często stanowią pokusę dla osób, które dążą do ich bezprawnego przywłaszczenia.

W definicji kosztów uzyskania przychodów – art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i art. 15 ust. 1 ustawy o CIT – trudno doszukać się przesłanek przesądzających wprost o możliwości zaliczenia w koszty wartości skradzionych składników majątku. Można przecież uznać, że skoro zostały one utracone, to nie mogą być spożytkowane do działalności, a tym samym wykluczone jest ich rozliczenie podatkowe. Jednak, jak napisała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 19 sierpnia 2013 r. (IPTPB1/415-320/13-5/MD), „W przypadku strat w środkach obrotowych (towarach handlowych), trudno mówić, że zmierzają one do osiągnięcia przychodów. Mogą one jednak co do zasady stanowić element kosztowy w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej".

Takie uprawnienie wywodzone jest z ogólnej definicji kosztu podatkowego oraz katalogu wyłączeń z art. 23 ustawy o PIT i art. 16 ustawy o CIT. WSA w Gliwicach w wyroku z 11 marca 2014 r. (I SA/ Gl 779/13) zajął stanowisko, że „(...) ustawodawca dopuszcza możliwość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9993

Wydanie: 9993

Spis treści

Media planet

Rzecz o biznesie

Zamów abonament