Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy warto się bić o niższą marżę kredytową

17 listopada 2014 | Nieruchomości Warszawa | Grażyna Błaszczak
Michał Krajkowski z sektorem finansowym związany jest  od ponad dziewięciu lat. W Domu Kredytowym Notus pracuje  od 2005 roku, obecnie na stanowisku głównego analityka produktów kredytowych. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Michał Krajkowski z sektorem finansowym związany jest od ponad dziewięciu lat. W Domu Kredytowym Notus pracuje od 2005 roku, obecnie na stanowisku głównego analityka produktów kredytowych. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Poradnik | Teoretycznie osoba, która spłaca od kilku lat kredyt hipoteczny w złotych z marżą ponad 2,5 proc., może negocjować
obniżkę marży do średniego poziomu obowiązującego dziś.

Czy klient w ogóle ma szanse negocjować warunki już spłacanego kredytu hipotecznego? W jakim zakresie, np. długość spłaty, rodzaj rat – np. równe zamiast malejących, nowe zabezpieczenie spłaty?

Michał Krajkowski: Pewne elementy kredyt mieszkaniowego można oczywiście z bankiem negocjować. Można zmienić na przykład okres kredytowania czy system spłaty kredytu – z raty malejącej na ratę równą. W przypadku zmiany, która będzie wiązała się z obniżeniem płatności, często wystarczy tylko wniosek bez konieczności dostarczania innych dokumentów.

Jeśli jednak chcemy skrócić okres spłaty lub zmienić sposób spłaty na raty malejące, co zawsze oznacza wzrost miesięcznych płatności, bank będzie chciał zbadać naszą zdolność kredytową. Oznacza to konieczność dostarczenia dokumentów potwierdzających dochody i weryfikację przez bank naszych możliwości.

Również w przypadku zmiany zabezpieczenia konieczne będzie zweryfikowanie stanu prawnego, technicznego, a także wartości nieruchomości, która ma być zabezpieczeniem.

Negocjując z bankiem zmiany warunków kredytu, należy pamiętać, że bank nie ma wcale obowiązku zmiany takich warunków, np. zabezpieczenia kredytu, nawet w sytuacji gdy w naszej ocenie proponowana nieruchomość jest idealnym zabezpieczeniem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9993

Wydanie: 9993

Spis treści

Media planet

Rzecz o biznesie

Zamów abonament