Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolekcjonerskie zdobycze wychodzą z ukrycia

04 grudnia 2014 | Moje Pieniądze
Obraz Bolesława Biegasa z Kolekcji Pakoskiej był wystawiany w wielu krajowych muzeach
źródło: archiwum kolekcjonera
Obraz Bolesława Biegasa z Kolekcji Pakoskiej był wystawiany w wielu krajowych muzeach
Portret Heleny Rubinstein namalowany przez Leopolda Gottlieba sprzedano w 2001 r. za 60 tys. zł (cena wyw. 56 tys. zł)
źródło: Desa Unicum
Portret Heleny Rubinstein namalowany przez Leopolda Gottlieba sprzedano w 2001 r. za 60 tys. zł (cena wyw. 56 tys. zł)

Prywatne zbiory | Twórca słynnej Kolekcji Pakoskiej ma chyba najlepszy w Polsce prywatny zbiór prac na papierze Andrzeja Wróblewskiego. A murarz z zawodu w schronie w Szczecinie zgromadził ok. 300 antyków, z których najstarszy pochodzi z 1532 r.

JAnusz Miliszkiewicz

Muzea powstały w dużej mierze dzięki prywatnym kolekcjonerom. Myśl ta przewijała się w większości wypowiedzi podczas seminarium naukowego, jakie odbyło się w Zakładzie Muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (www.art.umk.pl).

Na przykład Muzeum Narodowe w Warszawie wiele zawdzięcza kolekcjonerowi Bronisławowi Krystallowi (1884–1983). Przed wojną podarował muzeum wielki zbiór malarstwa i cennych obiektów rzemiosła artystycznego. W przyszłym roku skarby te zostaną pokazane na specjalnej wystawie. Dorobek kolekcjonerski Bronisława Krystalla przypomniała Milena Woźniak z Instytutu Sztuki PAN.

Andrzej Ciechanowiecki (ur. 1924 r.)  z Londynu w 1986 roku powołał fundację. Wyposażyła ona Zamek Królewski w Warszawie w ok. 3 tys. obrazów i dzieł rzemiosła artystycznego. Dorobek kolekcjonera przedstawiła Magdalena Białonowska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Takich wybitnych kolekcji było (i jest) w naszym kraju trochę, ale na tle Europy prezentujemy się pod tym względem raczej słabo. Zresztą samo pojęcie „kolekcjonerstwo", jak ustaliła Agnieszka Kluczewska- -Wójcik z Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata, weszło do słownika języka polskiego bardzo późno. Nie zmienia to jednak faktu, że są w naszym kraju wspaniałe kolekcje i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10008

Wydanie: 10008

Spis treści
Zamów abonament