Przepisy nie mogą być interpretowane rozszerzająco
Gdy czynność prawna jest ze swej istoty zawsze nieodpłatna, nie można mówić o powstaniu przychodu w CIT.
Spółka jest dystrybutorem energii elektrycznej. Jako operator systemu dystrybucyjnego (OSD) świadczy usługi przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej na podstawie umów zawartych z przedsiębiorstwami energetycznymi. We wniosku o interpretację zapytała, czy ustanowienie na jej rzecz nieodpłatnej służebności przesyłu w drodze umownej (art. 245 k.c.), postanowienia sądu, ugody zawartej przed sądem albo poprzez zasiedzenie w celu wybudowania na cudzym gruncie urządzeń elektroenergetycznych lub w celu zapewnienia możliwości prawidłowego korzystania z już istniejących albo planowanych do wybudowania urządzeń jest dla niej przychodem na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.
Fiskus odpowiedział, że tak. W jego ocenie w rozpatrywanej sytuacji wnioskodawca jest beneficjentem nieodpłatnego ustanowienia służebności przesyłu i korzyści płynących z obciążenia nią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta