Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gminom zostało tylko kilka dni na uchwalenie budżetu

27 stycznia 2015 | Administracja | Michał Cyrankiewicz

Obowiązki | Samorządy, które nie uchwalą do 31 stycznia budżetu na 2015 r., będą prowadzić swoją gospodarkę finansową na podstawie ustalonego przez regionalną izbę obrachunkową planu finansowania zadań własnych i zleconych.

Uchwałę budżetową podejmuje organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, co do zasady przed rozpoczęciem roku budżetowego, czyli do 31 grudnia roku poprzedniego. Jednak z art. 239 ustawy o finansach publicznych wynika, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 31 stycznia roku, na który budżet jest uchwalany. Dopiero gdy właściwa rada (sejmik) nie podejmie uchwały w tym terminie, budżet gminy (powiatu, województwa samorządowego) jest ustalany przez właściwą regionalną izbę obrachunkową.

Szczególnie ważne przypadki

– Art. 239 ustawy o finansach publicznych wyraża zasadę uprzedniości budżetu, ale w praktyce jej dotrzymanie w odniesieniu do budżetów samorządowych może być trudne – mówi prof. Cezary Kosikowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zdaniem jest tak dlatego, że ważne dla tych budżetów rozmiary pomocy finansowej wynikają z postanowień ustawy budżetowej. Ta zaś bardzo rzadko jest uchwalana przez Sejm w takim terminie, który pozwoliłby samorządom na uchwalenie własnych budżetów przed 1 stycznia roku budżetowego.

W efekcie wyjątek od zasady przewidziany w art. 239 ustawy o finansach publicznych staje się regułą. I nie stoi na przeszkodzie temu treść tego artykułu mówiąca, że uchwalenie budżetu gminy (powiatu czy województwa samorządowego) w terminie do 31 stycznia roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10050

Wydanie: 10050

Spis treści
Zamów abonament