Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie przesłanki współtwórczości

13 lutego 2015 | Prawo w biznesie | Marek Kołodziński
Marek Kołodziński
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Marek Kołodziński

Współtwórca to osoba, która w procesie tworzenia dzieła wniosła twórczy wkład o indywidualnym charakterze, współdecydowała o ostatecznym kształcie dzieła oraz współpracowała z innymi osobami w wyniku porozumienia, obejmującego stworzenie wspólnym wysiłkiem wspólnego dzieła przy wzajemnej akceptacji wkładów twórczych.

Wkład współautorski nie musi być równy w znaczeniu rozmiaru (wielkości), sposobu wyrażenia, charakteru i ekwiwalentnej wartości, może, ale nie musi dać się wyodrębnić i mieć samodzielne znaczenie, jednak zawsze powinien być twórczy. Ponadto nie jest wymagane, by praca autorów była wspólna lub równoczesna.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 19 lutego 2014 r., V CSK 180/13.

W wyniku współpracy powodów oraz pozwanego powstał elektroniczny system konstatowania czasu przelotu gołębi. Jeden z powodów, jako jedyny z trzech późniejszych uczestników sporu, dysponował praktyczną wiedzą dotyczącą lotów gołębi, zasad i regulaminów konkursów. Drugi z powodów oraz pozwany dysponowali natomiast wiedzą techniczną. Po kilku latach zgodnej współpracy między stronami doszło do sporu. Pozwany produkował system i sprzedawał w ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. Kiedy powodowie podjęli próbę wprowadzenia na rynek wersji systemu pod inną nazwą, pozwany – twierdząc, że jest jego pomysłodawcą i twórcą – wezwał do zaniechania tych działań jako czynów nieuczciwej konkurencji. Powodowie wnieśli o ustalenie, że przysługują im określone udziały w prawie autorskim do systemu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10065

Wydanie: 10065

Spis treści
Zamów abonament