Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każde odszkodowanie dla pracownika jest zwolnione z PIT

04 maja 2015 | Podatki | Dominika Kupisz
Dominika Kupisz, adwokat, kieruje praktyką podatkową w kancelarii Squire Patton Boggs Święcicki Krześniak
źródło: materiały prasowe
Dominika Kupisz, adwokat, kieruje praktyką podatkową w kancelarii Squire Patton Boggs Święcicki Krześniak

Podpisując ugodę z osobą zwalnianą z pracy, dobrze jest zadbać o odpowiednie brzmienie jej treści, zawrzeć ją przed sądem oraz wystąpić do organu podatkowego o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów.

Takie zabezpieczenia pomogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego oraz uniknąć dalszych konfliktów z byłym pracownikiem.

2015 rok przyniósł wiele zmian w ustawach podatkowych. Jedną z nich jest nowelizacja art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT rozszerzająca katalog źródeł prawa pracy, na podstawie których możliwa jest wypłata pracownikowi odszkodowania lub zadośćuczynienia zwolnionego z PIT. Zgodnie z obecnym brzmieniem tego przepisu wolne od podatku są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw (np. kodeksu pracy) lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Wolne od podatku są także otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 kodeksu pracy.

Zmiana przepisu miała na celu wykonanie postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 29 marca 2013 roku (S 2/13), w którym Trybunał zwrócił uwagę na potrzebę uzupełnienia art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT o inne, obok już wymienionych w tym przepisie, normatywne źródła prawa pracy. Zmieniony przepis wszedł w życie 4 października 2014 roku, jednak stosuje się go do dochodów uzyskanych od 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10131

Wydanie: 10131

Spis treści
Zamów abonament