Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak organy próbują podważać dokumentacje cen transferowych

04 maja 2015 | Podatki
Magdalena Marciniak, menedżer w zespole cen transferowych w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
źródło: materiały prasowe
Magdalena Marciniak, menedżer w zespole cen transferowych w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Urzędnicy fiskusa mają coraz większe doświadczenie w weryfikacji analiz porównawczych. W trakcie ich sprawdzania będą wnikliwie badali merytoryczną poprawność benchmarków.

MAGDALENA MARCINIAK

ADRIAN MROZIEWSKI

Analiza porównawcza (ang. benchmarking study) polega na ustaleniu rynkowego przedziału wynagrodzenia podmiotu powiązanego poprzez porównanie rentowności podmiotów niezależnych.

Polskie przepisy w zakresie cen transferowych nie nakładają obecnie obowiązku przygotowania analizy porównawczej jako elementu dokumentacji podatkowej. Jednak w praktyce przeprowadzenie takiej analizy jest zalecane dla uzasadnienia stosowanej ceny w transakcjach między podmiotami powiązanymi.

Na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się podejście organów do kwestii uzasadniania przez podatników rynkowego charakteru transakcji w dokumentacji sporządzanej zgodnie z wymogami art. 9a ustawy o CIT. Obecnie, zgodnie z najnowszym orzecznictwem, coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że dokumentacja ta powinna obejmować nie tylko obowiązkowe elementy, lecz także wykazywać, że transakcje z podmiotami powiązanymi mają charakter rynkowy.

Wyroki nie wskazują jednoznacznie, że kompletna i niewadliwa dokumentacja oznacza dla podatnika obowiązek przedstawienia w dokumentacji transakcji analizy porównawczej. Jednak tego typu analizy coraz częściej stają się przedmiotem zainteresowania organów podatkowych.

Ponadto w świetle najnowszego projektu zmian do ustawy o CIT z 27 kwietnia 2015 r. proponowane jest wprowadzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10131

Wydanie: 10131

Spis treści
Zamów abonament