Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska definicja pierwszego zasiedlenia niezgodna z dyrektywą VAT

15 czerwca 2015 | Podatki | Tomasz Wickel
 Agnieszka Telakowska

Zdaniem NSA, jeżeli przedsiębiorca użytkował nieruchomość i spełnia warunek korzystania z niej przez wymagany czas, to do jej sprzedaży zastosowanie znajdzie zwolnienie fakultatywne, a nie opodatkowanie.

15 maja 2015 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie (I FSK 382/14), które może spowodować istne trzęsienie ziemi w praktyce opodatkowania VAT obrotu nieruchomościami zabudowanymi. Przedmiotem tego orzeczenia był sposób rozumienia pierwszego zasiedlenia według regulacji VAT. Pojęcie to jest kluczowe dla ustalenia zasad opodatkowania VAT obrotu nieruchomościami zabudowanymi. Od niego zależy, czy dostawa takich nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT, czy korzysta ze zwolnienia z VAT oraz jaki jest charakter tego zwolnienia (zwolnienie fakultatywne z możliwością skorzystania przez strony transakcji z opcji opodatkowania lub zwolnienie obligatoryjne z brakiem możliwości wyboru opodatkowania).

Jak wynika z przepisów (>patrz ramka), kluczowe dla ustalenia zasad opodatkowania VAT dostawy budynków, budowli lub ich części ma zakres znaczeniowy pojęcia „pierwsze zasiedlenie".

Po wybudowaniu albo ulepszeniu

Zgodnie ze słowniczkiem ustawy VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a) wybudowaniu lub

b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.

Definicja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10166

Wydanie: 10166

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Ciekawa ekonomia

Zamów abonament