Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak urząd zapewnia jawność akt

23 czerwca 2015 | Administracja | Anna Puszkarska
Strona nie ma prawa domagać się – w sposób wiążący dla organu – udostępnienia jej akt sprawy poprzez sporządzenie kserokopii dokumentów czy  w innej wskazanej formie – uznał WSA w Warszawie  (sygn.  II SA/Wa 1545/13)
źródło: 123RF
Strona nie ma prawa domagać się – w sposób wiążący dla organu – udostępnienia jej akt sprawy poprzez sporządzenie kserokopii dokumentów czy w innej wskazanej formie – uznał WSA w Warszawie (sygn. II SA/Wa 1545/13)
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Strona ma prawo wglądu w akta sprawy oraz sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów. Natomiast osoba, która stroną nie jest, może domagać się przedstawienia jej dokumentów znajdujących się w aktach na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej.

Anna Puszkarska, radca prawny

Postępowanie administracyjne jest jawne dla stron. W art. 10 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) zastrzeżono, że organy administracji mają obowiązek zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

W myśl art. 73 § 1 k.p.a. strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje jej także po zakończeniu postępowania. Wskazane wyżej czynności przeprowadza się w lokalu organu administracji, w obecności jego pracownika. Organ może także zapewnić dokonywanie tych czynności w swoim systemie teleinformatycznym – po identyfikacji strony (art. 73 § 3 k.p.a.). Strona może ponadto żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów lub kopii akt sprawy bądź wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów. Ale takie uprawnienie przysługuje jej tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione ważnym interesem strony (art. 73 § 2 k.p.a.).

Bez dodatkowych warunków

Uprawnienie strony do przeglądania akt sprawy oraz sporządzania z nich notatek nie zależy od spełnienia przez nią żadnych dodatkowych warunków. Organ może wymagać jedynie, aby strona wykonywała te czynności w jego lokalu i w obecności jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10173

Wydanie: 10173

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament