Skorzystanie z leasingu zwrotnego może poprawić płynność finansową firmy
KLASYFIKACJA | Ewidencja zbycia składnika majątku finansującemu przebiega na zasadach ogólnych. Natomiast wynik tej transakcji jest jednym z czynników wpływających na sposób ujęcia w księgach umowy leasingu zawartej na ten sam przedmiot.
Katarzyna Szaruga
∑ W maju tego roku sprzedaliśmy posiadaną przez spółkę linię produkcyjną do firmy leasingowej, a następnie podpisaliśmy umowę leasingu na jej wykorzystanie. Jak należy ująć te operacje w księgach rachunkowych zgodnie z polskim prawem bilansowym? – pyta czytelnik.
Opisana w pytaniu transakcja to leasing zwrotny, który polega na zbyciu przedmiotu umowy przez dotychczasowego właściciela (korzystającego) finansującemu, który następnie oddaje nabyty przedmiot umowy do używania korzystającemu, którym jest zbywca, na zasadach leasingu operacyjnego lub finansowego.
>Na czym polega leasing zwrotny
Podejście księgowe do sprzedaży i leasingu zwrotnego zależy od rodzaju leasingu, który jest realizowany w ramach takiej transakcji, tzn. czy jest to leasing operacyjny czy finansowy. Ponieważ ustawa o rachunkowości nie daje jasnych wskazówek dotyczących leasingu zwrotnego, jednostka może zastosować Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa", którego rozdział VIII poświęcony jest właśnie zagadnieniom leasingu zwrotnego.
Krok 1
Pierwszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta