Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice humanitaryzmu

08 lipca 2015 | Rzecz o prawie
W tym roku tylko do 31 maja ponad 50 tys. imigrantów próbowało przez Serbię dostać się  na Węgry. Stanowi to 880-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2014 r.  Na zdjęciu: migranci śpią w pociągu zmierzającym do Suboticy w północnej Serbii, w pobliżu granicy z Węgrami.
źródło: AFP
W tym roku tylko do 31 maja ponad 50 tys. imigrantów próbowało przez Serbię dostać się na Węgry. Stanowi to 880-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym okresem w 2014 r. Na zdjęciu: migranci śpią w pociągu zmierzającym do Suboticy w północnej Serbii, w pobliżu granicy z Węgrami.
Elwira Marszałkowska-Krześ
źródło: materiały prasowe
Elwira Marszałkowska-Krześ
Sławomir Krześ
źródło: materiały prasowe
Sławomir Krześ

O przyjęciu uchodźców z Państwa Islamskiego do Polski można zacząć poważnie rozmawiać dopiero wtedy, gdy opracowane zostaną standardy i mechanizmy gwarantujące bezpieczeństwo naszym obywatelom – wskazują prawnicy.

Elwira Marszałkowska-Krześ, Sławomir krześ

Kolejne ataki terrorystyczne powodują, że Europejczycy zaczynają unikać wyjazdów w kolejne regiony świata. Czy Europa będzie się izolować?

Z prawnego punktu widzenia warto rozważyć, czy w ogólne możliwe jest zamknięcie granic.

Problem jest poważny. – Przedstawiciele libijskiego rządu ostrzegają przed terrorystami wśród uciekinierów z Afryki. Jak twierdzą, grupy dżihadystów są przemycane do Europy w transportach imigrantów. Państwo Islamskie nie atakuje nielegalnych transportów, ponieważ samo czerpie z tego zyski. Ponadto transporty imigrantów to dobry sposób na przerzut dżihadystów wśród uciekinierów, którzy z Libii próbują dostać się na stary kontynent – tłumaczy doradca libijskiego rządu Abdul Basit Haroun.

Z kolei telewizja Al An z Dubaju twierdzi, że terroryści Państwa Islamskiego posługują się skradzionymi paszportami obywateli państw Zachodu. Stacja ma posiadać kopie 34 dokumentów, dwa z nich to polskie paszporty, reszta pochodzi m.in. z USA, Danii, Francji i Albanii. Według arabskich dziennikarzy terroryści ISIS używają setek skradzionych dokumentów do swobodnego podróżowania po świecie.

Rzuca to nowe światło na zobowiązanie do przyjęcia imigrantów przez państwa europejskie, które planuje wprowadzić Komisja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10186

Wydanie: 10186

Spis treści

Rzeczpospolita dla rodziców

Zamów abonament