Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prowadzenie księgi akcyjnej wymaga ciągłego zainteresowania

24 lipca 2015 | Prawo w biznesie | Anna Matusiak

Przed dokonaniem zmian w księdze akcyjnej zarząd powiadamia o swoim zamiarze osoby zainteresowane, wyznaczając im co najmniej dwutygodniowy termin dla zgłoszenia sprzeciwu.

Zarząd obowiązany jest prowadzić księgę akcji imiennych i świadectw tymczasowych. Spółka może zlecić prowadzenie księgi akcyjnej bankowi lub firmie inwestycyjnej w Rzeczypospolitej Polskiej. Co musi być wpisane w księdze akcyjnej?

Do księgi należy wpisywać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) oraz siedzibę i adres akcjonariusza albo adres do doręczeń, wysokość dokonanych wpłat, a także, na wniosek osoby uprawnionej, wpis o przeniesieniu akcji na inną osobę wraz z datą wpisu.

Proszę też pamiętać, że choć może to dziwić, to wpisem jest również wykreślenie z księgi. Tytułem przykładu, wpis do księgi akcyjnej może polegać na wykreśleniu: wpisu akcji imiennej oraz jej posiadacza w razie jej umorzenia lub unieważnienia dokumentu akcji, wpisu imiennego świadectwa tymczasowego oraz jego posiadacza, w razie wydania akcji na okaziciela bądź unieważnienia świadectwa, wpisu zastawu lub użytkowania akcji w razie ustania tego prawa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10200

Wydanie: 10200

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament