Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedawnienie roszczenia nie na zarzut, lecz z urzędu

30 września 2015 | Dobra Firma | Anna Zawistowska
Anna Zawistowska, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych i Doradców Podatkowych Kłagisz i wspólnicy sp.k.
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Anna Zawistowska, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych i Doradców Podatkowych Kłagisz i wspólnicy sp.k.

Nie jest wykluczone, że w pozwie czy wniosku egzekucyjnym trzeba będzie wykazać, że dochodzone roszczenie nie uległo przedawnieniu lub że dłużnik zrzekł się skorzystania z zarzutu przedawnienia – jest odpowiedni projekt w Sejmie.

Do Sejmu 23 lipca 2015 r. wpłynął przygotowany przez grupę posłów PiS projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany dotyczą przepisów art. 187 § 1 pkt 1 k.p.c. oraz art. 797 § 1 k.p.c., normujących obligatoryjne elementy treści pozwu i wniosku egzekucyjnego. Uzupełniono dotychczasowe wymogi formalne tych pism o obowiązek wykazania, że dochodzone roszczenie nie uległo przedawnieniu lub że dłużnik zrzekł się skorzystania z zarzutu przedawnienia. Tym samym poselski projekt zakłada odejście od zasady badania przez sąd przedawnienia roszczenia wyłącznie na zarzut pozwanego/dłużnika, a obligować będzie sąd do ustalenia tej kwestii z urzędu. Taka zmiana stanowiłaby niejako powrót do obowiązującej do 1990 r. zasady oceny upływu przedawnienia przez sąd z urzędu, do czego obligował § 3 art. 117 k.c. Przepis ten został skreślony z kodeksu cywilnego ustawą z 28 lipca1990 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny (DzU nr 55, poz. 321), co wiązało się z przeniesieniem na strony procesu kontradyktoryjnego, a właściwie na dłużnika obowiązku wykazania, że roszczenie uległo przedawnieniu.

Projektowana zmiana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10257

Wydanie: 10257

Spis treści
Zamów abonament