Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska w sieci daleko za czołówką

30 września 2015 | Ekonomia
Ponad połowa mieszkańców ziemi nie wykupiła dostępu do internetu.
źródło: Rzeczpospolita
Ponad połowa mieszkańców ziemi nie wykupiła dostępu do internetu.

W tym roku liczba abonentów internetu globalnie przekroczy 3 mld. W statystykach dotyczących dostępu jesteśmy pod koniec pierwszej pięćdziesiątki.

Urszula Zielińska

43 proc. mieszkańców Ziemi korzystało w końcu 2014 roku z internetu – wynika z raportu przygotowanego pod egidą UNESCO i Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU) „Szerokopasmowy internet 2015: szerokie pasmo jako podstawa stabilnego wzrostu". Prognozy mówią natomiast, że w tym roku liczba użytkowników globalnej sieci pierwszy raz przekroczy 3 mld i w grudniu osiągnie 3,2 mld.

Z drugiej strony oznacza to, że z zasobów globalnej sieci nie korzysta nadal ponad połowa ludzkości (w grudniu ub.r. 57 proc. populacji, czyli ok. 4,2 mld ludzi), choć dane o użytkownikach wywodzące się z baz operatorów wskazywałyby, że jest inaczej. Telekomy aktywowały ponad 7 mld usług dostępu.

Mobilna dominacja

W najmniej rozwiniętych krajach tylko jedna na dziesięć osób łączy się z internetem – co według autorów raportu powinno być powodem do niepokoju. Alarmujące jest także według nich to, że tempo przyrostu liczby użytkowników internetu zwalnia. Jeśli to się nie zmieni, grono to urośnie do 4 mld osób najwcześniej w 2020 r.

Polska na mapie ITU i UNESCO nie wypada najgorzej. W statystykach przedstawiających wykorzystanie usługi dostępowej mieścimy się wśród pierwszych 50 krajów o najlepszych wynikach.

Zajmujemy 42. miejsce, jeśli chodzi o wykorzystanie internetu stacjonarnego (na 100...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10257

Wydanie: 10257

Spis treści
Zamów abonament