Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy prezes spółki może liczyć na łagodniejszą karę

15 stycznia 2016 | Prawo w biznesie | Arkadiusz Jaraszek

Wobec osoby, która popełniła przestępstwo gospodarcze, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Może też odstąpić od jej wymierzenia. Możliwe jest to, gdy sprawca dobrowolnie naprawił szkodę w całości.

Co roku tysiące przedsiębiorców ponosi milionowe straty na skutek przestępstw popełnianych przez ich nieuczciwych kontrahentów. Dzieje się tak np. wówczas, gdy biznesowy partner, stosując oszukańcze metody wprowadza kontrahenta w błąd, a później nie wywiązuje się z przyjętego zobowiązania. Tego typu zabronione zachowania mogą doprowadzić firmę do poważnych kłopotów finansowych, a nawet upadłości.

W celu uniknięcia takich kłopotów osoby zajmujące się sprawami majątkowymi spółek powinny podejmować wszelkie działania zmierzające do szybkiego odzyskania należności finansowych.

Naprawienie szkody w procesie karnym

Jednym ze sposobów może być złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Niewywiązywanie się przez kontrahentów spółki z obowiązku bieżącego regulowania zobowiązań może skutkować nie tylko odpowiedzialnością cywilnoprawną i koniecznością uregulowania zaległych zobowiązań wraz z odsetkami, ale także odpowiedzialnością karną. Prawo karne chroni bowiem także gospodarcze interesy wierzycieli przed oszukańczymi lub oczywiście niesłusznymi gospodarczo działaniami sprawcy, które mają na celu pokrzywdzenie wierzycieli.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pod groźbą kary zabronione są takie zachowania, jak np. udaremnianie czy uszczuplanie zaspokojenia wierzycieli, niezaspokojenie swoich kilku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10344

Wydanie: 10344

Spis treści
Zamów abonament