Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekspert ekonomiczny w kooperacji z prawnikiem

15 stycznia 2016 | Prawo w biznesie | Adam Markiewicz
Adam 
Markiewicz, biegły sądowy, wicedyrektor 
w dziale doradztwa finansowego Deloitte
źródło: materiały prasowe
Adam 
Markiewicz, biegły sądowy, wicedyrektor 
w dziale doradztwa finansowego Deloitte

Zaangażowanie eksperta przez przedsiębiorcę powinno nastąpić możliwie we wczesnej fazie sporu gospodarczego z kontrahentem, kiedy ważą się losy konstrukcji pozwu lub odpowiedzi na pozew, 
w szczególności zaś argumentacji dotyczącej wysokości roszczenia.

Decyzja, czy, jakiego eksperta ekonomicznego i na jakim etapie sporu gospodarczego zaangażuje zainteresowany przedsiębiorca, może mieć istotne przełożenie na współpracę między prawnikiem a wybranym ekspertem ekonomicznym, a w konsekwencji na końcowy wynik sporu.

Wybór odpowiedniej osoby

Z punktu widzenia efektywności współpracy najbardziej wskazane jest zaangażowanie eksperta ekonomicznego w możliwie wczesnej fazie sporu, kiedy ważą się losy konstrukcji pozwu lub odpowiedzi na pozew, w szczególności zaś argumentacji dotyczącej wysokości roszczenia. Obiektywny ekspert wcześnie włączony w prace jest w stanie relatywnie szybko zidentyfikować kluczowe mocne i słabe jej punkty lub, co czasami ma miejsce, stwierdzić, że roszczenie nie ma wartości ekonomicznej. W końcowym rozrachunku, mimo poniesionego kosztu wynagrodzenia biegłego, może to pozwolić powodowi na oszczędność czasu i środków, jakie ten mógłby zaangażować w długotrwałe postępowanie sądowe lub arbitrażowe o niskim prawdopodobieństwie końcowego sukcesu.

Ponadto na wstępnym etapie prac dla przedsiębiorcy nie do przecenienia może być swego rodzaju konfrontacja spojrzenia prawniczego i ekonomicznego. Nie zawsze bowiem wskazane przez prawnika elementy szkody są możliwe do oszacowania oraz nie zawsze prawnik ma świadomość, że istnieją metody pozwalające oszacować wartości roszczenia, którego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10344

Wydanie: 10344

Spis treści
Zamów abonament