Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tradycja zobowiązuje do wysokiej jakości

15 stycznia 2016 | Ekonomia
Z tyłu od lewej: Wojciech i Barbara Dobija oraz ich synowie Przemysław Czerwiński z żoną Dorotą i Michał Dobija ze swoją partnerką Katarzyną. Z przodu: dziadek Stanisław Liszka z prawnuczkami
źródło: materiały prasowe
Z tyłu od lewej: Wojciech i Barbara Dobija oraz ich synowie Przemysław Czerwiński z żoną Dorotą i Michał Dobija ze swoją partnerką Katarzyną. Z przodu: dziadek Stanisław Liszka z prawnuczkami
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Wojciech Dobija jako pierwszy w Polsce stał się w 1989 r. właścicielem sprywatyzowanych zakładów mięsnych. 
Ale masarski fach jest kultywowany w rodzinie od czterech pokoleń.

IZABELA KACPRZAK

Zakłady Mięsne Dobija w Żywcu widać z daleka. To dzięki wieży ciśnień w zabytkowym budynku z lat 30. XX wieku, który Dobijowie odrestaurowali. Mieściła się tam miejska rzeźnia, w której masarze w okresie międzywojennym mogli usługowo ubijać zakupione zwierzęta oraz je jednocześnie przebadać.

Wchodzącego do siedziby zakładów wita zapach smakowitej wędzonki na bukowym drewnie i zabytkowe maszyny masarnicze, które rodzinie Dobija służyły od pokoleń – m.in. waga Berkel, na której mama Wojciecha, Anna, odważała towar we własnym sklepie, żeliwna nadziewarka, krajalnica do wędlin i rozdrabniarka z początku XX wieku.

Śladem pradziadka

W rodzinie Dobijów związanej z przemysłem masarskim już od czterech pokoleń szacunek do tradycji musi być wyjątkowy. – W innym przypadku by nas pewnie nie było – śmieje się Wojciech Dobija.

Masarski biznes rozpoczął mój pradziadek Józef, który był wójtem Wilkowic, gminy pod Bielskiem-Białą. – Po I wojnie światowej, w czasie której zarobił pierwsze pieniądze na handlu zwierzętami rzeźnymi, zakupił gospodarstwo rolne, wybudował restauracje oraz zakład przetwórczy mięsa – wspomina Wojciech Dobija, właściciel zakładu.

W ślady Józefa poszedł jego syn, również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10344

Wydanie: 10344

Spis treści
Zamów abonament