Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe zasady współpracy terminowej

12 lutego 2016 | Dobra Firma | Katarzyna Michalak-Oleszczuk

Od 22 lutego wchodzą w życie istotne zmiany kodeksu pracy. Nowelizacja zakłada m.in. usunięcie angaży zawieranych na czas wykonywania określonej pracy.

Dotychczasowe przepisy nie regulowały problematyki dopuszczalności zawierana kilku umów na okres próbny z tym samym pracownikiem. Ograniczenia dotyczące tej kwestii wynikały jedynie z orzecznictwa sądowego, w którym wskazywano, iż z uwagi na cel umów na okres próbny – którym jest sprawdzenie przydatności pracownika – zasadniczo umowa ta powinna być zawierana tylko jednokrotnie. Nowelizacja kodeksu pracy doprecyzowała to poprzez wskazanie przypadków, w jakich dopuszczalne jest podpisanie drugiej umowy na okres próbny. Art. 25 § 3 k.p. wyjaśnia, że ponowne zawarcie takiej umowy z tym samym pracownikiem jest możliwe tylko w dwóch sytuacjach:

- jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy; albo

- po upływie co najmniej trzech lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

Dookreślono także specyfikę umowy na okres próbny poprzez wyjaśnienie celu, w jakim może być ona zawarta. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 25 § 2 k.p. umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający trzech miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10368

Wydanie: 10368

Spis treści
Zamów abonament