Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miesięczna przerwa nie wyzeruje licznika

19 lutego 2016 | Dobra Firma | Katarzyna 
Witkowska-Pertkiewicz

Terminowa umowa zawarta po 21 lutego, ale w ciągu miesiąca od rozwiązania drugiego z kolei angażu na czas określony, stanie się bezterminowa. Tak będzie, gdy ten miesiąc zacznie bieg przed lub w dniu wejścia w życie nowelizacji.

Najistotniejsze zmiany kodeksu pracy, które zaczną obowiązywać od najbliższego poniedziałku (22 lutego 2016 r.), odnoszą się do umów na czas określony. Pewne modyfikacje dotyczą także angaży na okres próbny.

Wprowadzone zostaną też nowe regulacje sankcjonujące zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w trakcie okresu wypowiedzenia.

Zmiany niejako „uporządkowały" rodzaje umów. Od 22 lutego nie będzie już można zawrzeć takiej na czas wykonania określonej pracy. Ta forma zatrudnienia znika z kodeksu, a pozostają umowy:

- na okres próbny,

- na czas określony

- na czas nieokreślony.

Na okres próbny

Zgodnie z obecnym art. 25 k.p. umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać każdą z pozostałych umów o pracę, a okres próbny nie może przekraczać trzech miesięcy. Ustawodawca, mimo postulatów pracodawców, nie zdecydował się wydłużyć tego okresu do sześciu miesięcy. Istotną modyfikacją jest natomiast określenie celu zawierania takich angaży. Choć w praktyce był on znany, nie wynikał wprost z przepisów.

Od 22 lutego, zgodnie z art. 25 § 2 k.p., umowę o pracę na okres próbny będzie można zawrzeć w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania pracy określonego rodzaju. Zasadniczo szef będzie mógł...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10374

Wydanie: 10374

Spis treści
Zamów abonament