Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywrócenia do pracy nie gwarantuje żadna ochrona

06 maja 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Sąd nie orzeknie o powrocie na etat zwolnionego, choć rozwiązanie z nim umowy było wadliwe, jeśli byłoby to wbrew zasadom współżycia społecznego. Dotyczy to też osób objętych szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy.

W razie rozwiązania angażu pracownik może wystąpić do sądu pracy z odwołaniem od tej decyzji szefa. Przy umowie o pracę na czas nieokreślony ma prawo domagać się przywrócenia do pracy lub zasądzenia odszkodowania. Wybór między tymi roszczeniami zasadniczo należy do niego. Sąd pracy może jednak nie uwzględnić żądania przywrócenia do pracy, jeśli ustali, że jest to niemożliwe lub niecelowe. Wówczas orzeka o odszkodowaniu.

W przypadku etatowców, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, sąd jest co do zasady związany ich żądaniem powrotu do pracy. Mimo tego przymusu w wyjątkowych sytuacjach odmówi zgody na powrót i zasądzi pracownikowi tylko odszkodowanie lub nawet całkowicie oddali jego powództwo. Będzie tak, gdy przeciwko przywróceniu przemawiają zasady współżycia społecznego.

Trzeba przestrzegać

Generalnie pracownicy muszą się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10438

Wydanie: 10438

Spis treści
Zamów abonament