Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

11 grudnia 1993 | Plus Minus | LK

Informacje

Pierwszy raz zmierzyłem się naukowo z problematyką stanu wojennego po przeczytaniu książki Wojciecha Jaruzelskiego "Stan Wojenny. Dlaczego. .. ". W tym czasie zdecydowałem się na podjęcie tematu rozprawy habilitacyjnej "Komitet Obrony Kraju w systemie obronnym PRL w latach 1959-1989". Ta decyzja wiązała się z potrzebą gruntownego poznania materiału archiwalnego. Trafiłem m. in. do archiwum Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W ten sposób wszedłem w posiadanie wielu dokumentów, które niektórzy byli decydenci najchętniej by dzisiaj opatrzyli klauzulą tajności "Przed przeczytaniem spalić", bowiem w wielu przypadkach dokumenty te niweczą ich autoprezentację, którą w formie wspomnień publikuje im oficyna BGW.

Po przeszło roku kwerend archiwalnych, myślę, że mam już wizję tego, czym był faktycznie KOK w strukturach władzy, jakie podejmowano decyzje na jego forum i które z nich były brzemienne w skutki dla funkcjonowania PRL-u i jego społeczeństwa. A było ich naprawdę wiele. Na łamach "Arki" w nr 44-45/ 93 pisałem, jak w roku 1988 szykowano społeczeństwu kolejny stan, tym razem -- wyjątkowy. Tak się złożyło, że to ciągle byli ci sami decydenci, którzy wcześniej przygotowali i wprowadzili stan wojenny w Polsce, a u kresu PRL-u jeszcze raz próbowali w obronie swej władzy i przywilejów wywołać stan...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 138

Spis treści
Zamów abonament