Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za prawdę nie płacą

11 grudnia 1993 | Plus Minus | KM ZP

Przed sądem Zinowiewa

Za prawdę nie płacą

Gościliśmy w Warszawie Aleksandra Zinowiewa. M. in. spotkał się z czytelnikami w Domu Rosyjskiej Nauki i Kultury. Trudno nazwać to spotkanie wieczorem autorskim. Twórca "Przepastnych wyżyn", odpowiadając na pytania, przedstawił swoje poglądy dotyczące przede wszystkim tego, co dzieje się obecnie w Rosji. Zinowiew wypowiadał się i na inne tematy, choć charakterystyczne, że najmniej mówił o literaturze. A zaczął od sprostowania często podawanej informacji, także w encyklopediach, że w sierpniu 1977 r. "udało mu się wyemigrować do RFN".

-- Do wyjazdu na Zachód zostałem zmuszony. Jak chyba każdy człowiek radziecki nie brałem tego pod uwagę. Decyzję podjęli inni, dokładnie -- władze sowieckie i KGB. Nigdzie się nie wybierałem, nie chciałem wyjeżdżać; wiedziałem, że nie potrafię żyć na Zachodzie. Przyniesiono mi paszport i powiedziano, że mam do wyboru: albo natychmiastowy wyjazd albo 7 lat więzienia i 5 lat zsyłki dla mnie i wywózka na Syberię mojej rodziny.

O Polsce

Moje pierwsze prace naukowe były publikowane w Polsce. Proszę pamiętać, że w latach 1954-55 to był dla nas Zachód. Pierwszy mój artykuł przywiózł do Polski Aleksander Orłowski. Logika, rzec można, była wtedy specjalnością nauki polskiej. Mieliście wybitnych logików,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 138

Spis treści
Zamów abonament