Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usiłowanie kradzieży to powód do rozwiązania umowy

07 czerwca 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Zabór mienia pracodawcy to zawsze ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, niezależnie od tego czy stanowi to przestępstwo czy tylko wykroczenie.

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy, gdy ten ciężko naruszył swoje podstawowe obowiązki (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Jednym z nich jest dbałość o dobro zakładu pracy oraz ochrona jego mienia. Wymóg ten określa art. 100 § 2 pkt 4 k.p.

Treść obowiązku dbałości o dobro pracodawcy i ochrony jego mienia nie ogranicza się do zakazu zachowań negatywnych (np. kradzieży), ale obejmuje także powinności zachowań pozytywnych. Natomiast każde postępowanie zatrudnionego skierowane bezpośrednio lub pośrednio przeciwko mieniu firmy (jego uszkodzenie, zniszczenie lub umniejszenie) narusza podstawowy obowiązek służbowy z art. 100 § 2 pkt 4 k.p. Dlatego jego umyślne złamanie przez np. kradzież mienia pracodawcy lub jego przywłaszczenie uzasadnia rozwiązanie angażu bez wypowiedzenia z winy pracownika na mocy art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

Próba też szkodzi

Zaznaczyć przy tym należy, że kradzież mienia pracodawcy jest zawsze ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10464

Wydanie: 10464

Spis treści
Zamów abonament