Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zwołać sesję rady gminy

07 czerwca 2016 | Administracja | Leszek Jaworski
źródło: Rzeczpospolita

W terminie ustalonym w statucie, przewodniczący rady zawiadamia radnych o dacie i miejscu sesji. Do tego powiadomienia musi dołączyć porządek obrad i projekty uchwał.

Przygotowany projekt uchwały, spełniający konieczne wymogi jest procedowany na sesji rady gminy, w trybie i na zasadach określonych w statucie gminy. Do porządku obrad włącza go przewodniczący rady. Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej usg) nie określa w jakim terminie to powinno nastąpić. Teoretycznie może się tak zdarzyć, że wniesiony projekt w ogóle nie doczeka się rozpatrzenia przez organ stanowiący, bowiem nie zostanie przez przewodniczącego zwołana sesja mająca w porządku obrad jego rozpatrzenie. Jedynie w art. 20 ust. 7 usg jest mowa, że na wniosek wójta przewodniczący rady gminy jest obowiązany wprowadzić do porządku obrad najbliższej sesji rady gminy projekt uchwały, jeżeli wpłynął on do rady gminy co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sesji.

Zapewnienie wymogów formalno-prawnych

Nie zawsze podmiot, któremu przysługuje inicjatywa uchwałodawcza wnosi projekt, który spełnia wszystkie wymogi formalno-prawne. Jego rola sprowadza się tylko do zgłoszenia założeń regulacji. Przygotowanie projektu jest natomiast zadaniem organu wykonawczego. Chodzi więc w szczególności o takie opracowanie przedłożonego radzie dokumentu stanowiącego projekt uchwały, by mógł on stać się przedmiotem obrad rady, a w razie pomyślnego wyniku głosowania - mógł przybrać postać uchwały.

Obowiązkiem wójta w tym przypadku będzie zadbanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10464

Wydanie: 10464

Spis treści
Zamów abonament