Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Medal numer jeden

06 lipca 2016 | Życie Ziemi Łódzkiej | Bartosz Klimas
Maria Kwaśniewska – medalowy rzut oszczepem podczas Olimpiady w Berlinie w 1936 r.
źródło: NAC
Maria Kwaśniewska – medalowy rzut oszczepem podczas Olimpiady w Berlinie w 1936 r.
Dekoracja medalistek. Niemki Tilly Fleicher (złoto) i Luise Kruger (srebro) stoją na podium z hitlerowskim pozdrowieniem, z prawej brązowa medalistka Maria Kwaśniewska
źródło: NAC
Dekoracja medalistek. Niemki Tilly Fleicher (złoto) i Luise Kruger (srebro) stoją na podium z hitlerowskim pozdrowieniem, z prawej brązowa medalistka Maria Kwaśniewska

Materiał: brąz, wymiary: średnica 55 mm, grubość 3 mm, czas powstania: 1936 r., autor projektu: Giuseppe Cassioli, miejsce wykonania: odlewnia Bernhard H. Mayer z Pforzheim w Badenii-Wirtenbergii, stan zachowania: bardzo dobry (brak pudełka). Pierwszy łódzki medal olimpijski znajduje się w Oddziale Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi.

Podczas igrzysk w Berlinie zdobyła go, w konkursie rzutu oszczepem, Maria Kwaśniewska – był to jeden z sześciu polskich medali w igrzyskach, które tak bardzo zapadły w pamięć. O atmosferze, jaka panowała w Berlinie, świadczy zdjęcie z podium oszczepniczek, na którym rywalki Kwaśniewskiej – Niemki Tilly Fleischer i Luise Krüger – unoszą ręce w nazistowskim pozdrowieniu. Gdzieś w dali na trybunie stoi kanclerz Trzeciej Rzeszy, który niebawem zaprosi medalistki do swojej loży. Będą kolejne zdjęcia, w tym jedno, które kilka lat później odegra ważną rolę.

Festiwal niektórych narodów

Wybór berlińskiej kandydatury do organizacji igrzysk dokonał się w 1931 roku, jeszcze przed dojściem nazistów do władzy. Później, w nowej sytuacji politycznej, pojawiły się głosy, by zmienić miejsce ich rozgrywania. Przygotowania do konkurencyjnej imprezy – „Olimpiady Ludowej" – rozpoczęły się w Barcelonie, jednak tuż przed jej rozpoczęciem w Hiszpanii wybuchła wojna domowa.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski był bardzo wyrozumiały. Tylko jeden jego członek – Amerykanin Ernest Lee Jahncke, potomek niemieckich protestantów – zaprotestował przeciw nazistowskim metodom, jednak szybko został wydalony z MKOl i było po sprawie.

Igrzyska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10489

Wydanie: 10489

Spis treści
Zamów abonament