Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsekwencje podziału spółki w procesie sądowym

08 lipca 2016 | Prawo w biznesie | Izabela Kwacz
Izabela Kwacz, prawnik w warszawskim biurze Rödl & Partner
źródło: materiały prasowe
Izabela Kwacz, prawnik w warszawskim biurze Rödl & Partner

Podział przez wydzielenie pozwanej spółki w toku procesu nie skutkuje z mocy prawa następstwem procesowym spółki przejmującej w miejsce spółki dzielonej. Spółka przejmująca może wstąpić do postępowania w miejsce spółki dzielonej tylko za jej zgodą oraz za zgodą strony przeciwnej przy założeniu, że zobowiązanie będące przedmiotem procesu przypadło tej spółce w planie podziału.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 28 kwietnia 2016 r., V CSK 524/15.

Powód będący wierzycielem pozwanej spółki z o.o. wystąpił przeciwko tej spółce o zapłatę z tytułu korzystania przez pozwaną z wynalazków, których powód jest współtwórcą. W trakcie postępowania sądowego pozwana spółka z. o.o. na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych uległa podziałowi przez wydzielenie, tj. część jej majątku została przeniesiona na inną spółkę. Sąd I instancji wydał wyrok uwzględniający powództwo w części.

Pozwana od wyroku sądu I instancji wniosła apelację, którą sąd II instancji w całości oddalił. W ocenie sądu II instancji podział pozwanej spółki z o.o. w toku procesu nie doprowadził do utraty przez nią legitymacji biernej. W wyniku dokonanego podziału nie utraciły bytu prawnego ani spółka dzielona, ani spółka przejmująca. Co więcej, spółka przejmująca nie wykazała żadnej inicjatywy wstąpienia do procesu i w konsekwencji w sporze w ogóle nie uczestniczyła.

Od wyroku sądu II instancji pozwana wniosła skargę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10491

Wydanie: 10491

Spis treści
Zamów abonament