Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bundeswehra na Litwie to przełom

11 lipca 2016 | Świat | Jędrzej Bielecki
Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy
autor zdjęcia: Jacek Turczyk
źródło: PAP
Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy

- W razie czego NATO będzie walczyć o każdy metr terytorium sojuszu – mówi o głównym przesłaniu szczytu prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė

Rzeczpospolita: Przywódcy NATO podjęli decyzję o wysłaniu po jednym batalionie na Litwę, Łotwę i do Estonii. To wystarczy, aby Władimir Putin darował krajom bałtyckim, zrezygnował z ich zajęcia?

Dalia Grybauskaitė: Tu nie chodzi o zapewnienie pełnego bezpieczeństwa poprzez przewagę wojskową, lecz o zaufanie między sojusznikami i odstraszanie potencjalnego wroga. Porozumienie, które osiągnęliśmy na szczycie NATO, daje krajom bałtyckim i Polsce, naszemu regionowi, poczucie pewności. Wiemy teraz, że w razie konwencjonalnej wojny zostaną uruchomione plany przyjścia nam z pomocą, zostanie uruchomiona zupełnie innej skali interwencja, niż wspomniane natowskie bataliony. Taka właśnie perspektywa odstraszy agresora. Co ważne, przeszło połowa krajów sojuszu weźmie udział w tworzeniu brygady, na którą złożą się cztery bataliony stacjonujące w naszym regionie. Będzie tu także każdego roku przeprowadzanych 170 ćwiczeń, do nowej sytuacji zostaną dostosowane plany obronne sojuszu. To wszystko daje nam poczucie wielkiego zaufania.

Putin poszedł jednak dużo dalej. W obwodzie kaliningradzkim rozlokował nowoczesny systemy rakietowe SS-400, rakiety typu Iskander, w zachodnim okręgu wojskowym zgromadził 400 tys. żołnierzy. Czy w ten sposób nie szykuje się do wojny?

Musi pan spytać jego, nie mnie. Ale to wszystko nie ma dla nas aż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10493

Wydanie: 10493

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Analityk makroekonomiczny roku

Zamów abonament